Радев кон Шолц: ЕУ треба да стане гарант за почитувањето на правата на Бугарите во РС Македонија

//

Во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија не станува збор само за историски спор, важно е да се почитуваат и критериумите од Копенхаген за членство во ЕУ, вклучително и човековите права и недискриминацијата. Тоа се неопходни услови што мора да ги исполни нашиот југозападен сосед пред да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Ова го кажал бугарскиот претседател Румен Радев на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој денеска се сретна уште со премиерот на РС Македонија Димитар Ковачевски и бугарскиот премиер Кирил Петков.

Претседателот Радев инсистирал Европската Унија да биде гарант за почитувањето на правата на македонските Бугари во РС Македонија. Потребни се јасни механизми и мерливи критериуми за следење на преговарачкиот процес, што ќе доведе до одржливост во исполнувањето на критериумите за членство на Северна Македонија. Бугарскиот претседател ја истакнал и важноста од зачувувањето на бугарското културно и историско наследство во РСМ, јавуваат од прес-службата на бугарскиот претседател.

Румен Радев и Олаф Шолц размениле мислења и за прашањата на ЕУ, вклучително и диверзификација на снабдувањето со енергија, зајакнување на безбедноста на Европа во контекст на војната во Украина и европската перспектива на земјите од Западен Балкан.Претходна статија

Томас Лебамов: Јас сум втора генерација Бугарин од Македонија во САД, патриотите од Битола и Охрид имаат потреба од нашата поддршка

Следна статија

(Видео) Одбележуваме 118 години од раѓањето на големиот бугарски поет Атанас Далчев

Најново од Вести