Томас Лебамов: Јас сум втора генерација Бугарин од Македонија во САД, патриотите од Битола и Охрид имаат потреба од нашата поддршка

/

„Браќа и сестри од Охрид и Битола, останете цврсти, ние сме со вас, ве сакаме и ќе продолжиме да се бориме“, изјави Томас Лебамов од МПО Пирин Чикаго на Бугарскиот собир во САД во чест на 2 јуни- Денот на Ботев и на загинатите за слободата и независноста на Бугарија.

Претходна статија

(Видео) Рама: Фјучр Вест Булгерија…

Следна статија

Радев кон Шолц: ЕУ треба да стане гарант за почитувањето на правата на Бугарите во РС Македонија

Најново од Видео