РЕКОДЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО БРАЗИЛ, РАСТЕ ПРИТИСОКОТ ВРЗ БОЛСОНАРО

//

Бразил вчера регистрира рекордни 3 илјади 521 смртни случаи поврзани со ковид-19, а луѓето ширум земјата удираа во тенџериња за време на телевизиското обраќање на претседателот Жаир Болсонаро, кој го бранеше својот одговор на пандемијата.

Новиот рекорден број на починати во едно деноноќие се показател дека пандемијата во Бразил е надвор од контрола, а аналитичарите сметаат дека тоа е последица на конфузното воведување на вакцините, како и нееднаквите здравствени рестрикции, а сето тоа довело до преоптовареност на болниците.Болсонаро е под се поголем притисок да ја стави пандемијата под контрола, иако тој упорно го намалува значењето на вирусот, изразува сомневање во вакцините и се противи на мерките кои се донесуваат на државно и на локално ниво.

Претходна статија

ГЕОРГИЕВА ОД ММФ ПОДДРЖУВА ОДВОЈУВАЊЕ 650 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЗАКРЕПНУВАЊЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА

Следна статија

СДСМ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ ПЛАТИТЕ, ЗАЕДНО СО АЛИЈАНСА И ЛЕВИЦА, ГО БЛОКИРААТ СОБРАНИЕТО

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување