|

Републиканците се расправаа на дебатата без Трамп, за тоа време тој даваше интервју

Осум републикански претседателски кандидати вчера меѓусебно се напаѓаа на нивната прва дебата пред изборите во 2024 година, борејќи за позицијата зад фаворитот Доналд Трамп, кој го исмеваше настанот со претходно снимено интервју за да го одвлече вниманието на гледачите.

Бурната двочасовна дебата даде преглед на длабоките предизвици со кои се соочуваат предизвикувачите кои сакаат да го соборат Трамп од неговото место на врвот.

Откако поранешниот претседател Трамп одби да учествува во дебатата, неговите ривали останаа да се напаѓаат за да се докажат како најдобра алтернатива, пет месеци пред првиот натпревар за републиканска номинација во државата Ајова и повеќе од 14 месеци пред изборите.

Иако Рон Де Сантис, гувернерот на Флорида, постојано се рангираше на второто место во анкетите, иако далеку под Трамп, во центарот на многу од најдраматичните моменти од дебатата на Фокс њуз беше Вивек Рамасвами, 38-годишен дигитален претприемач и политички почетник.

Рамасвами, жесток бранител на Трамп, чија поддршка расте на анкетите, се соочи со напади од неговите поискусни ривали, кои се чинеше дека го гледаат како поголема закана од Де Сантис.

Ep. 19 Debate Night with Donald J Trump pic.twitter.com/ayPfII48CO

— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) August 24, 2023

Трамп, кој останува фаворит меѓу републиканските гласачи и покрај неговите четири кривични обвиненија, избра да не учествува во дебатата, наместо тоа, даде интервју со конзервативниот коментатор Такер Карлсон, кое почна да се емитува на интернет неколку минути пред почетокот на дебатата.

Интервјуто траеше 46 минути и го погледнаа околу 74 милиони луѓе на социјалната платформа Х, порано позната како Твитер. Предизборните анкети покажуваат дека републиканците сметаат дека кривичната пријава против 77-годишниот Трамп е политички мотивирана.

Слични Објави