Ресенчанец испраќал пораки дека има бомби во Охрид

/

Четириесет и шестгодишен ресенчанец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено бомби.

Против него е поднесена кривична пријава за загрозување на сигурноста и лажно пријавување на кривично дело, а Судот му определи притвор од 30 дена.„СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.И.(46) од селото Горно Крушје, ресенско. Пријавениот, во два наврата во текот на јули, преку мобилен телефон, испратил повеќе смс-пораки со лажна дојава дека биле поставени експлозивни средства на повеќе локации во Охрид“, соопшти МВР.

Претходна статија

Заев: Правата на сите граѓани се загарантирани со Уставот, нема да зависат од бројките на пописот

Следна статија

Ненадејно во Грција почина познатиот штипски гинеколог-специјалист, д-р Александар Стојанов

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување