РИТУАЛИ КОИ ЈА ЗГОЛЕМУВААТ ЕНЕРГИЈАТА И МОТИВАЦИЈАТА ПО БУДЕЊЕТО! ИСКОРИСТЕТЕ ГО ДЕНОТ- ОВИЕ 5 РАБОТИ МОЖАТ ДА ВИ ПОМОГНАТ!

//

Воведете ги овие пет лесни и убави навики во вашата рутина и ќе видите, сè ќе ви биде полесно!

Рано будење, утрински вежби, богата и разновидна диета, избегнување цигари и алкохол! Ние веќе сме добро свесни за оваа основа на здрав живот. Но, што ако наутро ни недостасува мотивација, инспирација и желба да ја реализираме познатата латинска изрека – „Carpe diem“ – „Фати го денот“?

Затоа ви предлагаме да ги воведете овие пет нови, здрави утрински навики во вашата утринска рутина, кои телото ќе ги препознае како мотивација, а мозокот како желба за енергичен и продуктивен ден.

Позитивна порака за почеток на денот
Кое е првото нешто што го правите наутро? Обично се превртувате во креветот, панично барајќи телефон за да го запрете алармот и паралелно ги врите очите, нели? После тоа, останувате на телефон најмалку десет минути, проверувате Фејсбук, Инстаграм, е-пошта, го одложувате алармот, одговарате на пораки … Значи, ако можете да го направите сето тоа, зошто да не го пробате и ова: ставете позитивна слика или порака покрај телефонот или како позадина на алармот така тоа би било точно првото нешто што ќе го видите наутро и така започнете го денот на позитивен начин. Или уште подобро, договорете се со вашиот најдобар пријател секое утро да испраќате едни на други позитивна, мотивациска порака!

Поместете се
Истегнете ги рацете, нозете, грбот, рамената и другите делови од телото, доволно е само 5 минути! На овој начин ја подобрувате циркулацијата во телото и се ослободувате од болката што може да се појави во текот на денот. И, ако можете, вежбајте наутро – само половина час физичка активност неверојатно ќе ја зголеми вашата продуктивност и ќе разбуди ендорфин во телото!Зачинете ја вашата рутина за туширање
Туширањето не мора да биде досадно – нека биде главниот дел од денот на кој се радувате. По туширањето, се чувствуваме чисти, опуштени и свежи. Разбудете се на време за да имате време да уживате во следниот ритуал: глупирајте се, пејте и танцувајте под туш како никој да не ве гледа. Затоа што никој не ве ни гледа! Толку испеана и миризлива, преминете на следниот ритуал …

Изгледате најдобро, се чувствувате најдобро!
Ако брзате наутро и не изгледате најдобро, големи се шансите да се чувствувате така во текот на целиот ден. Самодовербата доаѓа одвнатре, но започнува однадвор. Да бидеме искрени, жените се грижат за тоа како изгледаат! Дали шминката и изборот што да облечете помага да се чувствувате подобро? Тогаш ова е токму она што треба да го направите! Најдобро би било да изберете гардероба претходната вечер, за да имате наутро време за шминка, фризура … Неколку хидрантни производи со заштитен фактор ќе ја негуваат кожата и ќе и дадат здрав сјај. И тогаш шминката …

Појадувајте, секој ден!
Кога ќе го направите сето ова, седнете и појадувајте! Наполнете го вашето тело со енергија и запомнете – никој не ве сака додека сте гладни. Ако сè уште брзате, земете овошје што е лесно да се понесете со вас, или здрав сендвич кој ве чека во фрижидер од минатата вечер, бидејќи претходната вечер, штом подготвивте што да носите, си подготвивте и појадок!

Извор: МислиПретходна статија

ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИЛО ЗОШТО ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА НЕ СЕ ЖАРИШТА НА ИНФЕКЦИЈА СО КОВИД-19

Следна статија

ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА ВМРО-ДПМНЕ СО ДОКУМЕНТ НАПИШАН НА БУГАРСКИ ЈАЗИК ГИ БРАНИ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТ

Најново од Истакнато

Мигдонците од протоколот

Пишува: Никица Корубин Читајќи ги препораките од заедничката комисија за образовни и историски прашања, кои се