РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА КОСОВО Е УПОРИШТЕ НА ТЕРОРИЗМОТ

//

Косово продолжува да се претвора во упориште на тероризмот во кое се враќаат милитантите на Исламската држава од конфликтните зони, изјави Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, на брифинг.

„Констатирам дека Косово продолжува да се претвора во упориште на тероризмот“, рече Захарова.

Таа додаде дека од зоната на борбени дејства во Косово се враќаат борците на ИД, кои претходно биле врбувани меѓу косовските Албанци и кои ја поминале потребната обука. Според Захарова, забележани се речиси 250 такви случаи.
Извор: Макфакс

Претходна статија

ЏОНСОН ПРЕДЛОЖИ ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ

Следна статија

АДВОКАТОТ МИТРОВСКИ: НАРЕДБАТА НА ЈАНЕВА НЕ ТРЕБА ДА СЕ ПОЧИТУВА БИДЕЈЌИ Е ПРОТИВЗАКОНИТА

Најново од Вести