РУСКИ ПУЛМОЛОГ КАЖА КОЈА Е НАЈДОБРАТА МЕРКА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

//

„Не постои подобар начин за борба против коронавирусот од ограничувањето на контактот меѓу луѓето и карантинот“, изјави рускиот доктор и специјалист за пулмологија Александар Палман во интервју за телевизијата „Русија 24“ .

Палман цитира податоци од MedikForum.ru, според кои лекот за коронавирусот е проблем што може да се реши во иднина, но засега тоа сѐ уште не е реалност.

„Ниту во средниот век, ниту на крајот на 19 век и почетокот на 20 век, па дури и сега… човештвото не измислило ништо подобро за справување со заразни болести од мерката карантин“, објаснува научникот.Претходна статија

ОД КОРОНАВИРУСОТ ОЗДРАВЕЛЕ 264.838 ЛИЦА ВО СВЕТОТ

Следна статија

ДСЗИ: НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА СТРОГО СЕ ПОЧИТУВААТ ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ЗАШТИТНА ОПРЕМА

Најново од Вести