|

Руски танкер оштетен близу Кримскиот мост, мировен самит во Саудиска Арабија

Во Украина продолжуваат борбите. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вчера изјави дека руските војници со сите сили се обидуваат да ги запрат одбранбените сили на Украина, но дека украинските бранители доминираат.

Во Џеда, пак, започнува дводневен мировен самит за Украина, на кој присуствуваат претставници од околу 40 земји. Претставникот на Русија нема да присуствува на состанокот. Саудиска Арабија е подготвена да придонесе за постигнување решение кое ќе резултира со траен мир во Украина, објави владата на земјата.Слични Објави