РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ РАЗВИЛЕ ВИСОКОПРЕЦИЗЕН ТЕСТ ЗА КОВИД-19

//

Научниците од Централниот истражувачки институт за епидемиологија при Сојузната сужба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор) создале нов тест со висока прецизност за откривање на новиот коронавирус Ковид-19 кај луѓето, кој не дава лажна позитивна реакција, пренесува ТАСС.

„Дијагностичкиот комплет успешно ги помина клиничките испитувања и беше регистриран за употреба во Руската Федерација на 25 март 2020 година.

Новиот тест ги исполнува сите современи барања за сензитивност и специфичност, овозможувајќи со едно тестирање не само да се открие САРС-КоВ-2, туку и да се разликува од другите САРС-ков-вируси како и од МЕРС-КоВ “, се вели во соопштението на „Роспотребнадзор“.

Во петокот, директорката на институтот соопшто дека новите тестови за Ковид-19 ќе даваат резултати за 2,5 часа и дека значително ќе ја поедностават процедурата. Тие ќе помогнат да се идентификуваат луѓето, и првенствено лекарите, кои веќе имаат имунитет на коронавирусот.СЗО на 11 март прогласи пандемија на коронавирусот Ковид-19а. Досега, повеќе од 720,000 луѓе се заразени низ целиот свет, а повеќе од 35.000 починале.

Русија има 1.836 потврдени случаи на Ковид-19 и девет смртни случаи.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ВО ТЕТОВСКО ЗАТВОРЕНИ 14 ЛОКАЛИ ШТО РАБОТЕЛЕ СПРОТИВНО НА ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОРОНАВИРУСОТ

Следна статија

ВО БУГАРИЈА ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ЗБОРНИК СО ДОКУМЕНТИ „АРХИВ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“

Најново од Вести