|

САД: Би поддржале евакуација на пациенти во Газа од независна трета страна

Соединетите Американски Држави сакаат да ги евакуираат пациентите од болниците во Газа за да ги извлечат надвор од опасност и ќе поддржат независна трета страна да спроведе таква евакуација, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Тој на брифингот со новинарите рече дека Вашингтон не сака цивили, „особено бебиња во инкубатори“ и други ранливи популации во вкрстен оган.

Тој додаде дека САД во моментов преговараат со хуманитарни организации и трети страни за можна евакуација.

„Сакаме безбедно да ги евакуираме пациентите од болниците за да ги извадиме од опасност. Би поддржале независна трета страна да спроведе такви евакуации“, рече Милер.

„Знаеме дека и израелската влада би поддржала таков потег… Единственото прашање е дали Хамас ќе дозволи евакуација на пациентите од болниците или ќе продолжи да ги користи како жив штит?“

Тој рече дека Вашингтон контактирал со голем број хуманитарни организации за можна евакуација на пациентите, но не кажа кои, ниту пак дал други детали.

Шефот на Обединетите нации Антонио Гутереш е „длабоко вознемирен од страшната ситуација и загубата на човечки животи во неколку болници во Газа“, изјави неговиот портпарол за новинарите по извештаите за влошување на условите во болниците таму, каде што нема струја и телата на загинатите почнуваат да се распаѓаат.

„Во име на хуманоста, генералниот секретар повикува на итен хуманитарен прекин на огнот“, додаде портпаролот. Жестоки борби меѓу израелските војници и палестинските милитанти се водат околу неколку болници во Појасот Газа.

Нападите врз болниците и недостатокот на гориво резултираа со смрт на многу пациенти, вклучително и новороденчиња, според палестинските и официјалните претставници на ОН.

Триесет и шест бебиња беа оставени на неонаталното одделение во болницата, откако три починаа. Без гориво за генератори за напојување на инкубаторите, предвремено родените бебиња се чуваат на најтоплото можно место. Обично има осум од нив наредени во еден кревет.

Слични Објави