|

САД и Јужна Кореја се договорија да ги продолжат заедничките воени вежби по ракетните тестови на Северна Кореја

Военото воздухопловство на Јужна Кореја соопшти дека ќе ги продолжи тековните заеднички воздушни вежби со САД – најголемите такви вежби досега – поради „неодамнешните провокации“ на Северна Кореја.

„Заедничките воздухопловни сили се согласија да ја продолжат вежбата што почна на 31 октомври поради неодамнешните провокации на Северот“, се вели во соопштението на воздухопловните сили неколку часа по лансирањето на три проектили од Пјонгјанг.

Извор: makpress.mkСлични Објави