СДСМ: Владата е подготвена да ја заштити домашната економија од следни предизвици

/

Владата предводена од СДСМ внимателно ја следи состојбата во Украина. Агресијата врз Украина е закана за европскиот и светскиот мир, но и за глобалната економија.Во таа насока Владата предводена од СДСМ ги следи и промените на економските текови и последиците од новонастанатата ситуација, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека институциите, државата се подготвени да одговорат на сите нови предизвици во делот на економијата и енергетиката, со цел да се заштити домашната економија и финансиската состојба на граѓаните.

Како одговорна партија, преку институциите што ги предводиме ќе сториме се, последиците од конфликтот во Украина врз домашната економија да бидат што помали и што послаби.И во време на глобални безбедносни, економски и здравствени кризи, Остануваме посветени на заштита на економскиот стандард на граѓаните и унапредување на домашната економија, се вели во соопштението од СДСМ.

Претходна статија

Зеленски: Оставени сме сами во одбраната на нашата земја-кој е подготвен да и даде гаранција на Украина за влез во НАТО?

Следна статија

ВMРО-ДПМНЕ: Ковачевски е неспособен, инфлацијата го јаде стандардот

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да