Се одложи судењето на докторот кој на родилка и извади бубрег, матка и јајник

/

Судијата Ади Усеини од Основниот суд во Струга, на почетокот од судскиот процес констатираше дека нема услови да се одржи главниот претрес во кој на тројца лекари од струшката болница им се суди за лекарска грешка за случајот со родилката од Дебар, пренесе Телма.

Обвинителството на почетокот на мај поднесе обвинение за тешки дела против здравјето на луѓето, затоа што пред две години при породување со царски рез, Јилдиз Веаповска остана без матка, јајник и бубрег. За ова кривично дела се предвидува максимална затворска казна од 5 години.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

Ќе нема расправа за Талат Џафери, бидејќи мнозинството го отфрли дневниот ред

Следна статија

Повторно поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник

Најново од Вести