СЕ РАСПАЃА МНОЗИНСТВОТО: ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД БЕСА ОДАТ ВО ВМРО?!

фото: zoom.mk

loading...

Владините скандали на владата не запираат. По заминувањето на Мијалков, повторното судење на процесот „Монструм“ и протестите блокирани од македонската полиција против Албанците, се чини дека ги задаваат последните удари за падот на оваа влада.

Според неофицијални информации од партијата Беса, кои сакаат да останат анонимни, дознаваме дека и оваа партија одлучила да ја напушти владата на Заев и да се приклучи на новото парламентарно мнозинство, што се очекува да се реализира во текот на овие недели, јавува zoom.mk.

Неофицијално, се вели дека изговорот за заминување на Беса од владата е причината што Законот за лични карти – како предлог на оваа партија, нема да помине во Собранието, а можеби после тоа Беса одлучила да ја напушти владата.


loading...

Сè уште не е познато кој од пратениците ќе се приклучи на новото парламентарно мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, но според неофицијалните извори, пратениците Билал Касами и Фадил Зендели се блиску до договор со претседателот на ВМРО, Христијан Мицкоски, и дека наскоро, во следните неколку дена, сè ќе биде обелоденето.

Значи, Беса се очекува уште еднаш да се подели на два дела: од едната страна крилото на Билал Касами, а од другата страна крилото на СДСМ на чело со Арјанит Хоџа.