ШТИПЈАНЕЦ ДВЕ ГОДИНИ ЗЛОУПОТРЕБУВАЛ СРЕДСТВА ОД ИПАРД

//

Триесет и двегодишен штипјанец е обвинет за измама и злоупотреби средства од фондовите на Европската Унија.

Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинението следи по сеопфатна истражната постапка водена од јавен обвинител на скопското јавно обвинителство, во која се прибрани материјални и вербални докази, по чие разгледување и анализа е утврдено дека обвинетиот искористувајќи ист траен однос со преземање на временски поврзани дејствија, во текот на временскиот период од 2015 до 2017 година ги извршил кривичните дела – злоупотреба на службена положба и овластување и измама на штета на средства на ЕУ.

Целиот напис прочитајте го овде.Извор: Плус инфоПретходна статија

ЌЕ ИМААТ ЛИ ВРЕМЕ ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ГИ ОТСТРАНАТ СИТЕ СОНЦИЊА ОД ВЕРГИНА ОД ЈАВНИОТ ПРОСТОР?

Следна статија

26 ИНСТИТУЦИИ ЌЕ ДОБИЈАТ БЕСПЛАТНА СТОКА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ОДЗЕМЕН ИМОТ

Најново од Вести