ШТИПЈАНЕЦ СО НАЈСКАПА ФРИЗУРА, МОЖЕ ДА ГО ЧИНИ 5000 ЕВРА

//

Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од Јавното обвинителство.

„Обвинетиот 32-годишник не постапил според решението со кое му била определена задолжителна домашна изолација до 26 март, па на 25 март го напуштил својот дом и отишол во берберски салон. Со ова тој не постапил според одлуката на Владата со која се определуваат мерки за сузбивање и спречување на заразната болест Ковид-19 – велат од обвинителство.Надлежниот јавен обвинител од Судот побара на обвинетиот да му определи парична казна од 100 дневни глоби, при што висината на секоја дневна глоба да биде одредена на износ од 50 евра во денарска противвредност, односно вкупна парична казна од 5.000 евра​.

Претходна статија

ГЛИГОРОВА ЗА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: МОЈОТ ГЛАВЕН ПОРИВ Е СВЕСНОСТА ЗА ДОЛЖНИЧКОТО РОПСТВО

Следна статија

ВО ТУРКМЕНИСТАН ЈА ЗАБРАНИЛЕ УПОТРЕБАТА НА ЗБОРОТ КОРОНАВИРУС

Најново од Вести