| |

СКАНДАЛ НА СУДЕЊЕТО ЗА 27 АПРИЛ, КАЦАРСКА ГИ ИЗБРКА АДВОКАТИТЕ ОД СУДНИЦА И ГИ КАЗНИ СО ПО 1.000 ЕВРА

Сослушувањето на загрозениот сведок „С 1“ за насилството од 27 април никако да започне. По еден неуспешен обид во новата зграда на Основниот суд Скопје 1, судењето беше префрлено во старата зграда. Но, судскиот процес не започна ниту во стариот суд, оти сите адвокати се пожалиле на лошите услови. По ова сите адвокати на обвинетите од 27-ми април се казнети со по илјада евра и избркани од судницата од судијката Добрила Кацарска.

Сите адвокати на обвинетите од 27-ми април казнети со по илјада евра и избркани од судницата.

Адвокатите велат дека бркањето е скандал бидејќи судот решил да им определи бранители по службена должност на обвинетите.

Од судот нема реакција, а обвинителката Вилма Русковска вели дека непотребно се прават тензии.

Медиумите беа надвор од судница оти претходно со одлука на судијката Кацарска денешното рочиште беше затворено за јавност поради сослушување на загрозен сведок.

Извор: МКД.мк

Слични Објави