Со ковчези и погребна поворка против урбанистичкиот хаос во Пржино

/

Симбилична погребна поворка, мртовечки ковчези на кои беше напишано вода, мир, здравје, сонце и воздух се појави вчера на една од уличките на скопската населба Пржино во знак на револт на група граѓани против недозволенте градби во овој дел од градот.

Пред две години на улицата „Пржино“ при изградба на спорен објект се урна потпорен ѕид. Тогаш 16 семејства потпишаа петиција до Министерството за транспорт и врски за да укажат дека нема нивна согласност за градба во овој дел.

И покрај нивното несогласување, засега нема никаков одговор од надлежните, а тоа може да значи дека градбата може да продолжи секој момент.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Во Прага состанок на шефови на држави или влади на ЕУ

Следна статија

Бајден предупредува на можност за нуклеарна апокалипса

Најново од Вести