Собранието даде зелено светло за францускиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ

//

Со 68 гласа ЗА, пратениците во Собранието на РС Македонија го одобрија предлогот за заклучоци во однос на францускиот предлог за преговарачката рамка на РС Македонија со Европската унија, поднесен од пратениците Арбер Адеми и Јован Митревски.

Ова меѓудругото значи дека Собранието дава зелено светло за францускиот предлог за почеток за преговори со ЕУ.

Претходна статија

Шефот на Делегацијата на ЕУ Дејвид Гир ќе ја следи во живо седницата за францускиот предлог

Следна статија

Борисов ја поздрави одлуката на Собранието за францускиот предлог

Најново од Вести