СОЛО КОНЦЕРТ НА ПИЈАНИСТОТ НИКОЛАЈ ЛУГАНСКИ НА ОХРИДСКО ЛЕТО

/

По вчерашниот заеднички концерт со виолинистот Сергеј Крилов и виолончелистот Александар Књазев, вечерва во 21 часот, во рамките на манифестацијата „Охридско лето“, во катедралната црква „Света Софија“, соло ќе настапи рускиот пијанист Николај Лугански …

На програмата на вечерашниот концерт се дела за пијано од Дебиси, Скрајбин, Рахманинов. Лугански е добитник е на многубројни награди и признанија, меѓу кои и „Уметник на народот на Русија“ во 2013 година.

2Претходна статија

УБАВИНАТА НА ЕДНА ЖЕНА

Следна статија

КУЛТУРЕН ФОРУМ „ПРЕДАНИЕ И КОНТИНУИТЕТ“ ВО СТРУГА

Најново од Истакнато

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,