СОСТОЈБАТА СТАНУВА СЕРИОЗНА: КОСОВО ВОВЕДУВА ТАКСИ ЗА МАКЕДОНСКИ ПРОИЗВОДИ

//

Поради забраната за увоз на риби за порибување од Косово, косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шала порача дека одлучиле да воведат реципрочни мерки за македонските производи, пишува ТВ21.

-Од јуни годинава кога Македонија ги наметна царинските бариери за косовските производи, јас бев во контакт со надлежните од оваа земја и испратив поплаки преку Секретаријатот на ЦЕФТА, но и лично писмо до нивниот министер за економија. Веќе поминаа два месеци и немаме одговор, затоа сум должен да го штитам интересот на Косово, косовскиот бизнис . Поради заштитата на нашите производи должни сме преземаме други правни дејствија, согласно законите на Република Косово, односно да воведеме реципрочни мерки, порача косовскиот министер Ендрит Шала.

Домашните власти, пред изесно време рекоа дека мерката била неопходна, и не се однесува само на Косово, туку на сите држави кои немаат гаранција за здравствена исправност на нивните икри. Што се однесува до забраната таа се однесува само на порибувачкиот материјал, односно за икра и млади риби, додека пак свежата риба може да се увезува во земјава.

Претходна статија

СУГАРЕСКИ: ЌЕ СЕ ГРАДИ ЕКСПРЕСЕН ПАТ ОД СТРУМИЦА ДО ГРАНИЦАТА СО БУГАРИЈА

Следна статија

ПЕТАР КОЛЕВ ЈА ПОСОВЕТУВА ДИРЕКТОРКАТА НА ЈП „БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ“ АКО СЀ УШТЕ НЕ ПОДНЕСЛА ОСТАВКА ДА СЕ ЗАЧЛЕНИ ВО ВМРО-ДПМНЕ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да