СПАСОВСКИ: НЕМА НАЛОГ ЗА КАТИЦА ЈАНЕВА- НЕМАМЕ ОБВРСКА ДА ЗНАЕМЕ КАДЕ Е ТАА

//

МВР нема обврска да знае каде се граѓаните на државата во кој било момент, освен ако има налог од надлежен обвинител или надлежен суд, рече денеска во Прилеп министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарското прашање дали МВР знае каде е специјалната јавна пбвинителка Катица Јанева.

-Ако тргнеме од тој принцип дека МВР треба да знае каде секој се наоѓа во одреден момент, тогаш тоа не е демократска држава. МВР постапува исклучиво според наредби кои ги издаваат надлежниот обвинител или надлежниот суд, рече Спасовски кој присуствуваше на конститутивната седница на Советот за превенција на Прилеп.

Претходна статија

ПОЖАР ВО РЕСТОРАН НА ПЛАЖА ВО ЦЕНТАРОТ НА СТРУГА

Следна статија

ПРЕДЛОГОТ ЗА СПОЈУВАЊЕ НА СЈО СО ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ ОД УТРЕ ВО СОБРАНИЕ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да