СПАСОВСКИ: ВЛАШКИОТ НАРОД Е НЕРАСКИНЛИВ ДЕЛ ОД ЗАЕДНИЧКОТО ЖИВЕЕЊЕ

/

Премиерот Оливер Спасовски, по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите, во негово, и во име на Владата, упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница, пренесува Плусинфо.

– Денеска го одбележуваме 23 Мај, Националниот ден на Власите, и ова е можност да оддадеме признание на влашкиот народ на вековниот стремеж за зачувување и промовирање на својот сопствен јазик, култура и традиција.

Влашката заедница секогаш била силен елемент во нашата заедничка борбата за слобода, правда, независност и државност.

Влашкиот народ и истакнати личности Власи, споделувајќи ги овие вредности, учествуваа и имаат значајно место во најважните поглавја на нашата долга и богата историја и во сите премрежја, во добро и во зло, се нераскинлив дел на нашето заедничко живеење.

Би сакал да се заблагодарам за вашиот несебичен придонес во градењето на заедништвото и низ толеранција, доверба и почитувањето да продолжиме да создаваме едно општество за сите.И денес кога се соочуваме со кризата предизвикана од КОВИД-19 заедно со нашите сограѓани Власи, обединети и со солидарни, полесно и побрзо ќе се справиме со актуелната здравствено-економска криза и ќе придонесеме за благосостојба и за просперитет на нашата заедничка татковина. Честит 23 Мај, Национален ден на Власите!, се наведува во честитката од премиерот Оливе СпасовскиПретходна статија

ИЗГОРЕА ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА И АВТОМЕХАНИЧАРСКИ СЕРВИС ВО РАДИШАНИ

Следна статија

ПЕТ ОЗДРАВЕНИ И ДВАЈЦА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА ВИРУС ВО ПРИЛЕП

Најново од Вести