СРЕДБА НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ЈОВЕСКИ СО КАЗАХСТАНСКИОТ КОЛЕГА НУРДАУЛЕТОВ

//

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска го прими во официјална посета генералниот обвинител на Република Казахстан, Гизат Дауренбекович Нурдаулетов.

На средбата, како што информира ЈОРСМ, Јовески и Нурдаулетов размениле искуства и меѓусебно се запознале со состојбите во јавнообвинителските системи на двете земји, а било разговарано и за текот на реформите во правосудството. Нурдаулетов, со декрет на претседателот на Казахстан, е назначен за генерален јавен обвинител на оваа земја во март годинава.Претходна статија

ПОЧНАА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

Следна статија

ЗАЛОЖБА ЗА ЕВРОПСКИ ОХРИД, А РЕАЛНОСТА ТЕКСАС

Најново од Вести