Средба Османи – Ескобар на Бледскиот стратешки форум

/

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, на маргините на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан.

На средбата беше изразено задоволство од неодамна одржаниот стратешки дијалог меѓу Македонија и САД, што веќе ги дава првичните резултати под формата на американски грантови наменети за зајакнување на владеењето на правото, културата и одбраната.

“Со одржаниот стратешки дијалог со САД, билатералните односи добиваат нова прецизно дефинирана рамка за понатамошен развој, додека стратешкото партнерство дополнително се зацврстува и надградува. Посветено работиме на дефинирање на идните активности кои произлегуваат од стратешкиот дијалог и имаат за цел зајакнување на рефомските процеси и гарантирање на демократскиот напредок и просперитет на земјава” – истакна Османи.

Соговрниците се осврнаа и на евроинтегративите процеси на Македонија со посебен акцент на неодамнешното отпочнување на пристапните преговори со Европската Унија. Ваквиот чекор претставува значаен влог во зачувувањето на стабилноста и напредокот на целокупниот регион, особено во контекст на актуелните безбедносни предизвици.Воедно, на средбата беше поздравено сојузништвото меѓу двете земји во рамки на НАТО, при што беше истакната поддршката за Украина и заедничките заложби за одбрана на современите демократски принципи и вредности, како и силна осуда за руската воена инвазија.Претходна статија

СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не го блокираа само одморот, уживаа цело лето

Следна статија

Невреме во Скопје со град и силен ветер

Најново од Вести