Српскиот весник „Политика“ со истиот антибугарски вокабулар на македонските политичари во однос на клубот „Иван Михајлов“

//

Најстариот провладин српски дневен весник „Политика“ ги повтори сите антибугарски ставови објавени во РС Македонија во изминатите две недели. Овој пат причина за „заедничкиот напад Скопје-Белград“ е отворањето на Културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола, јавува БГНЕС.

Во текстот не е пропуштена ниту една поента од антибугарската реторика на македонските политичари, но освен тоа авторот си дозволува бугарската делегација во Битола да ја опише како „фашистички марш“. Изданието неодамна го купи „претприемач“ близок до претседателот Александар Вучиќ, потсетуваат од БГНЕС.

На следниот линк можете да го прочитате целиот материјал на авторот Жељко Шајн објавен во „Политика“.

Претходна статија

Бугарска национална платформа: Г-не Вархеји, Скопје се’ уште е зависно од Белград и Москва

Следна статија

(Фото)Данската амбасада во Софија кажа од каде потекнува Кирилицата!

Најново од Вести