СТИГНА ДОПИСОТ ОД ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗА ПРЕВЗЕМАЊЕ НА ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО

Утринава во просториите на СЈО пристигнал дописот за превземање на предметите од републичкото јавно обвинителство, а потпишан од јавниот обвинител Љубомир Јовески, јавува Фокус.

Дописот е испратен од Јавното обвинителство пред стартот на синоќешната лидерската средба.

Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го испрати специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со кое даде овластување сите предмети на СЈО да ги преземе Јавното обвинителство.