СТРУГА ГО СОПРЕ ВАРДАР ПО СЕРИЈАТА ОД 12 МЕЧА БЕЗ ПОРАЗ!

Актуелниот лидер во Првата лига, Вардар после 12 меча без пораз загуби денеска со 1-2 на незгодното гостување во Струга, која успеа да ги спушти на земја залетаните црвено-црни после извонредната серија досега, после денешното 14-то коло во домашната елита, во кое Академија Пандев само за бод ја намали предноста на црвено-црните, сега на четири заостаток зад најтрофејниот клуб.

После поразот уште на самиот старт во првото коло сезонава од Македонија ЃП, Вардар имаше скоро четиримесечна серија која заврши на охридското крајбрежје, а стружани брутално ги казнија вардаровите промашувања со два гола во првиот дел од две шанси.

Поинаква ќе беше приказната можеби на мечот ако Јован Попзлатанов и Дарко Мицевски реализираа една од двете одлични шанси за Вардар при 0-0, но кога ги промашија поранешниот вардарецХристијан Кировски ги казни на средина од првиот дел, а Арбен Тафе од корнер во првата минута од судиското надополнување го дуплираше водството, за втора казна после шансата на првата ѕвезда на Вардар, Даниел Аврамовски, кој по вториот корнер на мечот немаше среќа и ја погоди пречката.

Во пресметката која донесе и многу нервози и жестоки реакции на тренерот Александар Васоски (исклучен на полувремето) кон судијата Васко Мавров и низа сомнително досудени офсајди, осовено тој во првиот делна Матеј Цветановски кој беше во шанса за гол, Вардар во второто полувреме се обиде да нападне, но далеку постерилни беа нападите со само еден сериозен удар на Филип Најдовски, кој гомашниот голман со крајни маки го одбрани. И кога сè изгледаше дека Струга сигурно ќе ги освои бодовите, 12 минути пред крајот од „никаде“, Жуниор изнуди пенал, а Дарко Мицевски погоди за да донесе десетминутна возбуда и битка барем за бод на вардарци. Сепак, Струга успеа да се одбрани и да ги спречи сите напади на Вардар да стигне до израмнување за да се израдува на триумф против актуелниот лидер со што се искачи при самиот врв на табелата.

Извор: Спорт1

Слични Објави