|

Талибанците ги повикаа жените здравствени работници да се вратат на своите работни места

Две недели по враќањето на власт во Авганистан, тврдокорните исламистички талибанци ги повикаа сите жени вработени во јавниот здравствен сектор да се вратат на работа, јави ДПА.

Министерството за здравство ги упатува женските здравствени работници во главниот град Кабул и провинциите да се вратат на своите работни места, објави синоќа на Твитер талибанскиот портпарол Сабиула Муџахид.

Ултраконзервативните Талибанци се обврзаа дека ќе ги почитуваат правата на жените во рамките на толкувањето на исламот, но останува нејасно како жените и девојчињата ќе поминат под контрола на милитантите.

Во голема мера не е јасно дали жените во Авганистан ќе можат да продолжат да ги извршуваат своите професии. Имаше само конкретни изјави за поддршка на жените во здравствениот и образовниот сектор.

Неодамна имаше извештаи од северот на земјата дека на акушерките, на пример, повеќе не им е дозволено да присуствуваат на состаноци со машки лекари, потсетува ДПА.

За време на владеењето на Талибанците од 1996 до 2001 година, на жените не им беше дозволено да ги лекуваат машки лекари, што сериозно го ограничи нивниот пристап до здравствена заштита.

На прес-конференција оваа недела, портпаролот на Талибанците, Сабиула Муџахид, рече дека жените кои работат треба да останат дома додека не се воспостават нови правила. Нивните плати сепак ќе им бидат исплатени, рече тој.

Не беше јасно дали зборува само за државни службеници или и за приватни компании. Новинарките кои известуваа од терен, рекоа дека талибанските борци им кажале да си одат дома.

Извор: zoom.mk

Слични Објави