ТАРАВАРИ: НЕМАШЕ ДРУГА ОПЦИЈА ОСВЕН СДСМ, РЕЖИМОТ МОРАШЕ ДА ПАДНЕ!

//

„Да беа добри кандидатите на ДУИ, немаше да биде проблем, но тоа се луѓе за кои постојат индиции дека се вмешани во криминал!“ – вели Таравари. ДУИ ги смета за најодговорни за уривањето на кредибилитетот на владата: „Половина од режимот е во состав на владата!“

Тој инсистира дека составување на експертска влада е единствениот излез од ситуацијата во која кредибилитетот на владата е целосно нарушен. Сепак, ја издвојува министерката Мила Царовска како модел за одговорно и успешно водење на еден владин ресор. Во првиот дел од интервјуто, тој го издвои и Тевдовски како одличен министер за финансии, кој, според него, не требало да биде сменет.

Совпаѓањето на барањата на Алијансата за предвремени парламентарни со оние на ВМРО-ДПМНЕ е случајно. Нема комуникација меѓу Алијансата и ВМРО-ДПМНЕ на централно ниво. По сето искуство со СДСМ, Таравари не ја исклучува можноста од постизборно коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ.ЦЕЛОТО ИНТЕРВЈУ СО Д-Р АРБЕН ТАРАВАРИ, ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНА ГОСТИВАР МОЖЕТЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ НА WWW.CIVILMEDIA.MKПретходна статија

МРТ И АВМУ НА ЕСЕН ДОАЃААТ НА ДНЕВЕН РЕД

Следна статија

ВИДЕО: 4 МРТВИ И 15 ПОВРЕДЕНИ ВО ВООРУЖЕН НАПАД ВО КАЛИФОРНИЈА

Најново од Вести