ТАРАВАРИ ЗА CIVIL: РАЗОЧАРУВАЊЕТО Е ГОЛЕМО, РЕФОРМИ НЕМА, НИ ТРЕБА ЕКСПЕРТСКА ВЛАДА…

//

„Искрено, очекувањата од СДСМ беа огромни. Кога на 1 јуни 2017 година, станав министер во новата реформската влада, јас му верував на господинот Заев. Искрено го велам тоа. Очекувањата беа огромни. Јас како индикатор го користам бројот на лекари што си заминуваат од нашата земја. На пример, во 2016 година, од Македонија заминале 180, а во 2017 година, кога се оформи владата, тој број падна на 110. Значи, се вратила надежта кај една група професионалци во Македонија. Во 2018 година таа бројка е веќе 240, а 2019, само до јуни се заминати 200 лекари од земјава…“

Таравари верува дека во овој момент, до добивањето датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, на Северна Македонија ѝ е потребна експертска влада, темелејќи го својот став на фактот дека многу малку луѓе веруваат во партиите. Нагласи дека ова не е политички став на Алијансата, туку на граѓанинот Таравари. 

ЦЕЛОТО ИНТЕРВЈУ НА ЏАБИР ДЕРАЛА СО Д-Р АРБЕН ТАРАВАРИ ПРОЧИТАЈТЕ ГО НА WWW.CIVILMEDIA.MK

Претходна статија

КОСТАДИНОВ: МИЛОШОСКИ Е СРАМ ЗА ЗЕМЈАТА И МОРА ДА ДАДЕ ОСТАВКА

Следна статија

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: БИТОЛСКИ БИЗНИСМЕН ПЛАТИЛ 750 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ИДЕЈА ЗА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ

Најново од Вести