ТАСС: ПОВЕЌЕ ОД 2000 ЛУЃЕ ВО КИНА СО ПОТВРДЕНА ДИЈАГНОЗА ЗА КОРОНА ВИРУС

/

Бројот на потврдени случаи на пневмонија предизвикана од новиот вид корона вирус во Кина достигна 2002 луѓе, пренесува ТАСС. Според информациите од комисиите за хигиена и здравство во земјата, бројот на загинати изнесува 56 лица.

Се верува дека речиси 2,7 илјади луѓе се заразени со коронавирус, но нивната дијагноза сè уште не е потврдена. Повеќе од половина од инфекциите (1.052 случаи) се наоѓаат во провинцијата Хубеи, местото каде што прв пат беше забележан вирусот. По Хубеи следат провинциите Ѕеџијанг (104), Гуангдонг (98) и Хенан (83). Инфекции со новиот вид коронавирус се пријавени во сите делови на земјата, вклучително во Пекинг (51) и Шангај (40).Претходна статија

ВМРО – ДПМНЕ : ЦАРОВСКА И СПАСОВСКИ ПРИЗНАА ДЕКА НАЈУСПЕШНИТЕ МЕРКИ НА ВЛАДАТА ГИ ВОВЕДЕ ПРЕТХОДНАТА ПРЕДВОДЕНА ОД ВМРО-ДПМНЕ

Следна статија

ПРЕЗЕМЕНИ АКТИВНОСТИ ЗА РАСЧИСТУВАЊЕ НА СЛУЧАЈОТ СО ГРУПАТА „ЈАВНА СОБА“ НА „ТЕЛЕГРАМ“

Најново од Вести