ТИБО КУРТОА ОДИ ВО РЕАЛ, МАТЕО КОВАЧИЌ ВО ЧЕЛЗИ

///

Челзи можеби малку касни со трансферите, но потезите што ги направија се највредни во сезоната.

Во текот на летото се покажа во дека голманот Тибо Куртоа сакаше да го напушти клубот во кој се приклучи од Генк во 2011 година. Иако помина три успешни години на заем во Атлетико Мадрид, сега му се приклучува на тимот од другата половина на шпанската престолнина.

Реал Мадрид објави соопштение кое го потврдува доаѓањето на Белгиецот, кој најверојатно ќе го преземе дресот број еден од Кејлор Навас, кој е помеѓу прачките на голот на Мадрид од заминувањето на Икер Касиљас.

На другата страна е и играчот од средниот ред, Матео Ковачиќ, на сезонски заем.

24-годишникот покажа убедлива игра на патот на Хрватска до финалето на Светското првенство во 2018 година, иако Зинедин Зидан при крајот сериозно му ја отежна работата.

Иако Французинот подолго е менаџер, Ковачиќ поскоро ќе ризикува на Стемфорд Бриџ, отколку да бори за место под новиот шеф, Жулен Лопетеги.

Челзи ги потврди овие потези на нивната официјална веб-страница, наведувајќи дека:„Челзи и Реал Мадрид вечерва се согласија со условите за траен трансфер на Тибу Куртоа, под услов тие да се согласат со личните побарувања и да ги минат медицинските тестови.“

По завршувањето на договорот, Матео Ковачиќ ќе се им се приклучи на Сините на една година.

Сините ќе го освојат светскиот рекорд за потпишување на најскапиот договор за голман со доаѓањето на Кепа Аризабалага од Атлетик Билбао како замена за Куртоа и тоа за 71 миниони фунти.

 

 

Претходна статија

КАРАКАЧАНОВ БАРА РЕАКЦИЈА ОД БУГАРСКОТО МНР ЗА ИЗЈАВАТА НА ЗАЕВ ДЕКА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ Е МАКЕДОНСКО

Следна статија

Е. ЗАХАРИЕВА: ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ ВО ГЕОГРАФСКА СМИСЛА Е МАКЕДОНСКО, НО ИСТОРИСКИ Е БУГАРСКО

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да