ТМРО: Примената на Законот за јазици да се спречи со референдум

//

Собирањето на 150.000 потписи, за потоа референдумски да се изјаснат државјаните на Македонија е веројатно единственото законско решение за спречувањето на примената на штотуку донесениот закон за јазици, оценува ТМРО.

„Извршниот одбор на ТМРО, најпрвин ќе направи анализа на донесените законски одредби и нивната усогласеност со Уставот, ќе ја разгледа можноста за организирање на ваква иницијатива доколку донесениот закон е штетен по македонските национални интереси…(Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Следна статија

Убедлив пораз на Кливленд на гостувањето кај Торонто

Најново од Вести