ТОП 5 ФИЛМОВИ КОИ НЕМА ДА ВЕ ОСТАВАТ РАМНОДУШНИ

Еве неколку од најдобрите филмови во 2018 година, кои вредат да се изгледаат.

1. Annihilation

Во главните улоги : Натали Портман, Џенифер Џејсон Ли, Оскар Исак, Дејвид Ѓази и други.

Приказна: Хорор филм на научна фантастика, базиран на истата книга Џеф ВандерМеер, следи група војници кои одат во напуштената зона. Од оваа експедиција се враќа само еден човек и е тешко ранет. Сакајќи да го спаси својот живот, Лена, неговата сопруга и научник за биологија, доброволно се повлекоа настрана и зона опасна по живот, за да разбере што се случило со нејзиниот сопруг.

2. A wrinkle in time

Во главните улоги: Опра Винфри, Минди Калинг, Рис Витерспун и Крис Пајн. Друга проекција на романот со истото име Madeleine L’Engle е фантастична и авантуристичка бајка што ја продуцира Дизни.

Приказна: Откако дозна дека нејзиниот татко, инаку астрофизичар заробена во далечна и непозната планета во галаксијата, Мег Мурри со текот на времето оди со својот помлад брат, неговите пријатели и тројца астрални патници, за да го спаси.

3. Tomb Raider

Во главните улоги: Алиша Викандер, Доминик Запад, Даниел Ву и Кристин Скот Томас.

Приказна: Една млада шведска актерка има тешка задача да ја замени Анџелина Џоли во новиот Tomb Raider продолжение, што се чини дека е најсложена акција сцени досега.

4. A Quiet Place

Во главните улоги: Џон Красински и Емили Блант.

Приказна:  Ако таа треба да суди според филмски најави, 2018 ќе биде неа! Освен Марија, Емили Блант ја игра главната жена (Красински, мажот на актерката е и режисер и главна машка личност) и во овој психолошки ужас кој има семејство што живее во шумата во старата куќа каде што почнуваат да се случуваат чудни, необјасниви работи.

5. The Girl in the Spiders Web

Во главните улоги: Клер Фој и Силвија Хокс. Приказна: Шведскиот трилер се базира на истоимениот роман што е продолжение на познатата Милениумска трилогија. Во фокусот на приказната се хакер Лисбет Саландер и новинар Микаел Бломвист.