|

Топлотен бран во Мексико, најмалку 100 лица загинаа

Најмалку сто луѓе починаа во изминатите две недели во Мексико поради жештините, бидејќи температурите беа блиску до 50 степени Целзиусови во некои делови од земјата, соопшти Министерството за здравство.

Тринеделниот топлотен бран овој месец ја оптовари електричната мрежа со рекордна побарувачка и ги принуди властите да ја прекинат наставата во некои области.

Повеќе од две третини од смртните случаи се случиле во неделата од 18 до 24 јуни, а останатите во претходната недела, се вели во извештајот на Министерството за екстремни температури. Во истиот период лани е забележан само еден смртен случај предизвикан од горештините.

Речиси сите смртни случаи се припишуваат на топлотен удар, а неколку на дехидрација. Околу 64 отсто од смртните случаи се случиле во северната држава Нуево Леон, која граничи со Тексас. Повеќето од останатите беа во соседните Тамаулипас ​​и Веракруз на брегот на Персискиот залив.

Температурите се намалија во последните денови бидејќи дождовната сезона ги донесе многу потребните врнежи. Сепак, во некои северни градови се’ уште преовладуваат високи температури. Во државата Сонора, градот Акончи во средата забележа највисока температура од 49 степени Целзиусови.Слични Објави