| |

ТРАМП: НА СЕКОЈ ИРАНСКИ НАПАД ЌЕ ВОЗВРАТИМЕ СО 1.000 ПАТИ ПОГОЛЕМ НАПАД

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека одговорот на секој ирански напад ќе биде 1.000 пати поголем, по извештаите дека Иран има намера да се одмазди за убиството на водечкиот генерал Касем Сулејмани.

Еден извештај на американските медиуми повикувајќи се на неименувани официјални лица вели дека во наводниот ирански заговор е планирано убиство на американскиот амбасадор во Јужна Африка пред претседателските избори во ноември.

„Според извештаите на медиумите, Иран можеби планира атентат или друг напад против САД како одмазда за атентатот врз терористичкиот водач Сулејмани“, објави Трамп на „Твитер“.

„Секој ирански напад, во која било форма, против САД ќе биде возвратен со напад врз Иран 1000 пати поголем во магнитудата!“, Напиша Трамп.

Односите меѓу Вашингтон и Техеран се затегнати уште од Иранската револуција, а тензиите ескалираа откако Трамп еднострано ги повлече САД од меѓународниот нуклеарен договор со Иран во мај 2018 година.

Во јануари, од американски дрон е убиен Сулејмани во Багдад, а Вашингтон се залага за продолжување на вооруженото ембарго кон Иран, кое почнува постепено да истекува во октомври, како и за повторно воведување на санкциите на ООН против исламската република.

Портпарол на иранското Министерство за надворешни работи го отфрли извештајот за заговорот за атентат како „неоснован“ и како „повторени коруптивни методи за создавање антииранска атмосфера на меѓународната сцена“, истакна тој.Слични Објави