Трифонов: Го повлекуваме предлогот за владин кабинет, одиме на нови избори!

//

Има таков народ нема да ја поднесат на гласање својата предлог -влада, објави лидерот Слави Трифонов во триминутна изјава со вклучување во живо на Фејсбук. Тој објасни и дека ИТН нема да поддржи кабинет номиниран од која било друга партија, пренесува 24 часа.

“Демократска Бугарија и ИБГНИ одбија да ја поддржат владата на ИТН. Ова значи дека протестот против ГЕРБ е минато, а во сегашноста има амбиции, предавства и игри кои се апсолутно неприфатливи за мене и моите колеги”, рече Трифонов.

„Утре воопшто нема да предложиме нацрт -кабинет за гласање, бидејќи јасно кажавме дека без нивна поддршка нема да предложиме кабинет, додаде Трифонов. Ова значи дека одиме на нови избори, додаде тој.„Постои можност следните две опции утврдени со уставот, ДБ и ИБГНИ повторно да се обединат со БСП, МРФ и ГЕРБ, да ја поддржат владата и да управуваат заедно, како што правеа до неодамна. На претседателските избори, ИТН ќе го поддржи претседателскиот кандидат Румен Радев, бидејќи најмногу ја исполнува нашата слика за претседател на Бугарија, објави Радев.

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Скопје гори, Шилегов одмара по плажите во Хрватска

Следна статија

Драстичен скок – нови 518 случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Најново од Вести