|

Турција ја завршува потрагата по преживеани

Турција објави дека денес завршуваат спасувачките напори во потрагата по преживеани во подрачјата погодени од разорниот земјотрес што на 6 февруари ги погоди јужните делови од земјата и северот од Сирија.

 

Повеќе од 46.000 луѓе загинаа, а се очекува бројот на жртвите да се зголеми во наредните денови.

Ниту Турција, ниту Сирија не објавија колку луѓе се уште се водат за исчезнати по земјотресот.

„Никој не е жив. Мислам дека нема повеќе луѓе што можеме да ги спасиме“, рече Муџдат Ердоган, член на спасувачките екипи во Турција.

Спасувачите од Киргистан вчера спасија две лица од петчлено сириско семејство од урнатините на зграда во Антакија на југот на Турција. Брачниот пар заедно со едното од нивните деца беа спасени живи. Мајката и таткото преживеаа, но детето подоцна почина од дехидрација, соопшти спасувачката екипа. Постарата сестра и близнакот не го преживеале земјотресот.

„Слушнавме плач додека копавме. Кога ќе најдеме живи луѓе, секогаш сме среќни“, изјави за Ројтерс Атај Османов, член на спасувачката екипа. Десет возила на брза помош чекаа во блиската улица.

Спасувачите бараа целосна тишина додека екипите се искачуваа на врвот на урнатините на зградата каде што беше пронајдено семејството.

Светската здравствена организација проценува дека на околу 26 милиони луѓе низ Турција и Сирија им е потребна хуманитарна помош.

Илјадници Сиријци кои побараа засолниште во Турција од граѓанската војна, повторно се вратија во своите домови во воената зона.

Слични Објави