Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на Тронови“, иако нема змејови

//

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од дејството во популарната телевизиска серија „Игра на тронови” (Game of Thrones).

Тој, на инаугурацијата на бугарското претседателство со ЕУ, во Софија, предупреди дека на Западен Балкан, каде Брисел се обидува да воспостави тесни врски со земјите кои сакаат да се приклучат на ЕУ, не треба да се дозволи да се случи сценарио од популарната серија. (Прочитајте го целиот напис овде)

Претходна статија

Османи до Калавера: Подготвени ќе ги дочекаме клучните датуми во 2018

Следна статија

Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос

Најново од Вести