ТУСК ОД ТИРАНА: ЕУ ТРЕБА ДА ГИ ОТВОРИ ПРЕГОВОРИТЕ СО АЛБАНИЈА И СО МАКЕДОНИЈА

//

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Македонија.

Ваквата одлука, според него, не е чест за никого, туку неопходност за мир и стабилност во Европа.

Туск е дециден дека не може да има стабилна Европа без интеграција на Балканот во ЕУ.

Што се однесува до спроведувањето на законот, Туск рече дека тоа ќе биде обврска на Албанија и кога таа ќе биде членка на ЕУ.Претходна статија

ГДУ-КУМАНОВО: ДИСКРИМИНАЦИЈА ЗА ЕДНИ ГРАДОВИ ПРИВИЛЕГИЈА ЗА ДРУГИ

Следна статија

ПОЖАРОТ КАЈ ПРИЛЕПСКОТО СЕЛО СЕЛЦЕ ПРЕДИЗВИКА ЕВАКУАЦИЈА НА 500 УЧЕНИЦИ КОИ БИЛЕ НА ЕКСКУРЗИЈА

Најново од Вести