|

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик: нови детали за масакрот во САД

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на САД. Нападот го извршила 28-годишна жена идентификувана како Одри Елизабет Хејл, поранешна ученичка во училиштето, која била убиена од полицијата на местото на настанот.

Полицијата ги објави имињата и возраста на жртвите. Сите убиени деца (Евелин Дикхаус, Хали Скругс и Вилијам Кини) имале девет години. Трите возрасни жртви се Синтија Пик (61), Кетрин Кунсе (60) и Мајк Хил (61), пишува Би-би-си.

Џон Дрејк, началникот на полицијата во Нешвил, му се обратил на напаѓачот со женска заменка, но на прашањето на новинарите тој прецизирал дека Одри Елизабет Хејл се изјаснила како трансродова личност. Сè уште не е јасно дали напаѓачот е официјално идентификуван како жена или маж.

Полицијата во Нешвил објави видео на кое се гледа како напаѓачот влегува во училиштето. На снимката, која се чини дека е од надзорните камери во зградата, се гледа како Одри Хејл пука во влезната врата и потоа се качува низ скршеното стакло за да влезе.

Hale fired a number of rounds inside the Covenant Church/School building. She was armed with these 3 guns and significant ammunition. pic.twitter.com/3LYOU2r0sh

— Metro Nashville PD (@MNPDNashville) March 28, 2023

Напаѓачот носел црвена капа, маскирни панталони и нешто што личело на заштитен елек и  автоматска пушка во едната рака. По влегувањето во училиштето, на видеото се гледа како таа талка по напуштените ходници на училиштето.

„Таа беше талентиран уметник и добар ученик“

Еден сосед на семејството изјави за „Еј-би-си њуз“ дека Одри Хејл живеела во семејната куќа со родителите, кои ги опишал како многу религиозни. Хејл дипломирала на колеџот за уметност и дизајн во Нешвил во 2022 година, потврди претседателот и извршен директор на училиштето, Сајрус Ватандост, за „Еј-би-си њуз“.

„Додека беше во нашето училиште, таа беше талентиран уметник и добар ученик“, рече Ватандост за Хејл. „Нашите мисли и молитви се со нејзиното семејство, жртвите и нивните семејства и со нашиот град. Објавата на фејсбук-страницата на училиштето, која во меѓувреме е отстранета, покажа дека Хејл заработила најмалку една награда за добри академски перформанси.

„Покрај уметноста, уживам во играње игри, гледање филмови и спортување“, напишала Хејл на својата лична веб-страница.

Слични Објави