|

Украина ја обвини Русија за нелегално посвојување украински деца

Украина денеска ја обвини Москва за организирање нелегално посвојување на голем број украински деца, кои се носат во Русија од окупирани подрачја.

„Русија продолжува да киднапира деца од украински територии и да организира нивно незаконско посвојување во руски семејства“, се наведува во соопштението на украинското Министерство за надворешни работи.

Над 1.000 деца од Мариупол, пристанишниот град во југоисточна Украина што го зазеде руската војска, нелегално им се предадени на странци во Тјумењ, Иркутск, Кемерово и во Алтајскиот регион во Сибир, според Министерството. Тоа се повикува на информации од властите во Краснодар, град во југозападниот дел на Русија, недалеку од Украина , целиот напис можете да го видите овде.

ИзворKurir. mk

Слични Објави