Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

/

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со Русија.

И тоа откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека за да се постигне мир, Киев ќе мора да ги прифати руските барања, вклучувајќи го и признавањето на Крим како руска територија и отстапувањето на регионите Доњецк и Луганск.

Подољак синоќа на својот Твитер профил изјави дека овие услови се итен прекин на огнот, повлекување на руските војници од Украина, враќање на киднапираните граѓани, екстрадиција на воени злосторници, механизам за репарација и признавање на суверените права на Украина.

„ Руската страна добро ги знае нашите услови. Шефот на Песков не треба да се грижи: ќе дојде време кога ќе ги поправиме на хартија“, нагласи тој.

Извор: ТемитеПретходна статија

(Видео) Во Бугарија е откриена досега непозната фотографија на големиот Пејо Јаворов и неговата сопруга и муза Лора Каравелова

Следна статија

СДСМ: Мицкоски рака под рака со Апасиев дејствува против ЕУ

Најново од Вести