|

Украина: Русија загуби 256.510 војници од почетокот на инвазијата

Генералштабот на украинските вооружени сили денеска извести дека Русија изгубила 256.510 војници во Украина од почетокот на нејзината инвазија на 24 февруари минатата година.

Оваа бројка вклучува 460 жртви што ги претрпеа руските сили само во изминатиот ден, се вели во извештајот.

Според извештајот, Русија изгубила и 4.332 тенкови, 8.410 оклопни борбени возила, 7.658 возила и цистерни со гориво, 5.193 артилериски системи, 714 повеќе ракетни системи, 486 системи за противвоздушна одбрана, 315 авиони, 316 хеликоптери, 4.276 беспилотни летала.

Слични Објави