Украинците тврдат дека досега убиле над 9.000 руски војници

/

Украинските вооружени сили објавија нова проценка за руски загуби од почетокот на воените дејствија.

Според овие проценки, убиени се 9.166 руски војници, 251 тенк, 33 авиони, 37 хеликоптери, 404 возила, 105 ракетни системи.

Според овие податоци, бројот на загинати руски војници е многу поголем од бројот што официјално го објави Москва, кој изнесува 498 војници.

Indicative estimates of Russia’s losses as of March 4, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/d5NbS3A6aP— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022

Извор: Temite

Претходна статија

Столтенберг: НАТО не бара војна со Руија, го повикуваме Путин да ги прекине воените дејствија

Следна статија

Во Унгарија досега пристигнаа 120.000 Украинци, по пат се родило и бебе

Најново од Вести