УКРАИНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОДДРЖА УКИНУВАЊЕ ИМУНИТЕТ НА ПРАТЕНИЦИТЕ

//

Украинските пратеници денеска изгласаа да им се укине имунитетот од кривично гонење.

Тоа е еден од начините да се исполни предизборното ветување на претседателот Володимир Зеленски дека ќе се отстрани корупцијата во политиката, коментираат светските медиуми.Претходно, на пратениците можеше да им биде укинат имунитетот само со гласање во парламентот за поединечни случаи.

Претходна статија

ЈОСИФОВСКИ СЕ СОМНЕВА ДЕКА Е ПРИВЕДЕН ПОРАДИ ПОЛИТИЧКИ РЕВАНШИЗАМ: НЕ СУМ ХАКЕР, НИТУ ПАК СУМ УПАДНАЛ ВО СИСТЕМОТ

Следна статија

УЈП „ГИ ЧЕШЛА“ ФИРМИТЕ НА БИЗНСИМЕНИТЕ КОИ СВЕДОЧАТ ЗА „РЕКЕТ“

Најново од Вести