| |

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: ДАЛИ 100 ТОНИ ШВЕРЦУВАН ТУТУН ЗАВРШИЛ ВО АРАЧИНОВО?

Од наместени тендери, до шверц на тутун, сè што се прави криминално во државава е аминувано и потекнува директно од оваа зграда позади мене.

Откако јавното обвинителство отвори случај за неплатена акциза на увезен тутун кој бил продаден нелегално, повторно молк од институциите и обид за спин дека наводно биле лажни вести, рече денеска портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во изјава за медиумите.

„Најпрвин се обидоа да го игнорираат целиот овој скандал со шверц на над 100 тони тутун, потоа се обидоа да го заташкаат преку монтиран случај во Јавното обвинителство кое што го отворија без воопшто да изнесат информации што и како се работи во случајот, па велат лажни вести биле и на крај ќе испадне дека како и секогаш половина Влада знаела за ваков криминал и молчела, затоа што е милионски криминал и најверојатно некој се офајдил“, посочи Арсовски.

Тој нагласи дека јавноста и чесните тутунари заслужуваат да ја знаат вистината и јавно ги повика институциите да одговорат на неколку прашања.

„Дали тутунот завршил во скопско Арачиново и на уште неколку места во Скопје? Дали за овој тутун можеби некој земал субвенции исто како да го одгледувал, откако го откупил нелегално? Дали е пуштен нелегално во промет и со тоа се заработени милионски суми на пари во евра? Дали за овој случај тогаш како министер бил известен и Љупчо Николовски и бидејќи се работи за негови пријатели од Крива Паланка, едноставно премолчил?“, се дел од прашањата кои ги упати портпаролот на опозициската партија, кој посочи дека за овој случај некој од Владата мора да понесе одговорност.

Слични Објави