| |

Уметници, музичари и спортисти ги поддржаа децата со ретки генетски болести на дваесеттото издание на иницијативата „Бугарски Божик“

Истакнати бугарски уметници, музичари, спортисти, новинари и јавни личности го поддржаа овогодинешното издание на добротворната иницијатива „Бугарски Божик“, што се одржа во Народниот театар „Иван Вазов“ во Софија.

Добротворната иницијатива, која се одржува дваесетта година по ред, е под покровителство на шефот на државата и е посветена на децата со ретки генетски болести.

На концертот присуствуваа претседателот Румен Радев и неговата сопруга Десислава Радева, претставници на преодната влада, политичари и јавни личности.

На хуманитарниот концерт на сцената на народниот театар „Иван Вазов“ учествуваа бугарски музичари и изведувачи, меѓу кои Симфонискиот оркестар на Бугарското национално радио, Графа, Љубо Киров, Дони и Нети, Дара Екимова, Никола Тодоров, Миро, Љуси Дјаковска, Кристијан Григоров и Димитар Атанасов, Веселин Маринов, Еделина К’нева, Александар Мутафчијски, ансамбл „Филип Кутев“, Деси Добрева, „Авењу“, детска вокална група „Бон-Бон“, Нели Рангелова со вокалната група Детскa смеа, Лубо Киров и Поли Генова , Васил Петров, Орлин Павлов и Рафи Богосјан.

Водители на овогодинешното издание на шоуто беа Христина Апостолова и Орлин Павлов, а свои пораки испратија новинари од различни медиуми.

За време на концертот децата поддржани од „Бугарски Божик“ ги споделија своите приказни, надежи и соништа.

Концертот беше директно пренесуван на Нова ТВ и Бугарското национално радио.

На веб-страницата на хуманитарната иницијатива се наведени информации за „Бугарски Божик“, како и начините на кои може да се донира.Слични Објави